آغاز سومین دوره گفتگوی دینی اسلام و مسیحیت با موضوع « صلح و عدالت جهانی »

نشست خبری سومین دوره گفتگوی دینی اسلام و مسیحیت (تشیع و ارتدکس)
۱۳۹۵/۰۲/۲۲
بازدید نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت از موسسه حکمت
۱۳۹۵/۰۲/۲۷

آغاز سومین دوره گفتگوی دینی اسلام و مسیحیت با موضوع « صلح و عدالت جهانی »

خبرنگار سایت- ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵: این دور گفتگو های امروز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ درساعت ۹:۳۰ با حضور هیئت مهمان از رومانی آغاز گردید.

در ابتدا سرود ملی کشورهای رومانی وجمهوری اسلامی ایران در سالن گفتگو پخش و همگان به احترام سرود ملی هردو کشور قیام کردند.

پس از قرائت قرآن کریم و بخش هایی از انجیل، حجت الاسلام و المسلمین دکتر محسن ملک افضلی رئیس موسسه الحکمه ضمن خیر مقدم به مهمانان به عنوان رئیس نشست طی سخنانی به ضرورت ، اهداف و انتظارات از این برنامه علمی فرهنگی را برشمرد:

« بسم الله الرحمن الرحیم

حضار محترم، عالیجنابان، بار دیگر خدمت همه شما خیر مقدم عرض می‌کنم و حضور شما را در این جمع فاخر علمی گرامی می دارم.

سلام بر عیسای مسیح روزی که متولد شد، روزی که می‌میرد و روزی که بار دیگر برانگیخته خواهد شد.

سلام بر پیامبر آخر الزمان حضرت محمد مصطفی- همانطور که خدا و ملائکه او بر وی درود می‌فرستند.

امروزه خشونت و بی عدالتی سراسر جهان را در برگرفته است. کسانی به طور علنی پرچم خشونت، ترور و چپاول مردم مظلوم را در دست گرفته‌اند و دنیا را به سمت ناامنی به پیش می‌برند و عده‌ای نیز از آنها حمایت می‌کنند.

نتیجه اقدامات غیر عقلانی و غیر دینی این دو گروه موجب گریز مردم از دین خواهد شد؛‌ همانطور که اکنون شاهد شیوع اسلام هراسی در کشورهای غیر اسلامی به ویژه در اروپا و آمریکا هستیم علاوه بر این حمایت‌های دولتهای اروپایی از این گروه‌های تندرو موجب تضعیف دولتها نزد مردمشان نیز خواهد شد. به این ترتیب برگزاری این نشستهای علمی با حضور اندیشمندان دینی و مذهبی ضروری می‌نماید، تا در سایه آن اصالت صلح،‌ امنیت و عدالت در آموزه‌های دینی اسلام و مسیحیت روشن و عیان شود. و پیروان ادیان الهی به این درک برسند که محور مشترک دین‌های الهی «سعادت و خوشبختی مردم در دنیا و  آخرت است» و این مهم فراهم نخواهد شد مگر در پرتو صلح، امنیت و عدالت و برپا داشتن نظام عادلانه جهانی.

مهمترین اهداف برگزاری این نشست علمی عبارت است از:

۱- توسعه گفتمان دینی به منظور دستیابی به آموزه‌های مشترک دین اسلام و مسیحیت در مورد صلح و عدالت جهانی.

۲- زدودن شبهات مطرح شده پیرامون عقاید اسلامی از طریق گفتگو.

۳- بازشناسی اسلام راستین ناب محمدی – از اسلام تکفیری داعشی و وهابی که ترویج کننده خشونت و ترور و ناامنی است.

۴- مقابله با جریان اسلام هراسی در جهان معاصر و جدا کردن صف مسلمانان واقعی از مسلمانان دروغین.

۵- ترویج عمل به سیره و سنت نبی مکرم اسلام حضرت محمد – و امامان شیعه % در مذاکره و گفتگو با پیروان سایر ادیان.

انتظار می‌رود دستاوردهای علمی این نشست مهم و بلند مرتبه که با حضور اندیشمندان مسیحی کلیسای ارتدکس رومانی و متخصصان علمی –  مذهبی مسلمان شیعه برگزار می‌شود،‌ موجب ترویج گفتمان علمی در همه زمینه‌های مذهبی و علمی دیگر گردد و الگوی مناسبی برای سیاستمداران در دولتها جهت حاضر شدن به پای میز مذاکره و رسیدن به نقاط مشترک برگرفته از این برای حل مسائل و مشکلات سیاسی و بین المللی قرار گیرد.

در کنار این فعالیت‌های علمی همه ما برای ظهور منجی آخرالزمان حضرت مهدی (عج) به همراه حضرت مسیح عیسی بن مریم (ع) دعا می‌کنیم تا ایشان بیایند و سراسر عالم را پر از قسط و عدل کنند، بعد از آنکه پر از ظلم و جور شده است. آمین »

هیات بلند پایه مهمان متشکل از ۱۲نفر از علمای بلندمرتبه کلیسای ارتدکس کشور رومانی هستند که از برجسته ترین آنان می توان به عالیجناب پترونیو فلورا اسقف اعظم سالاج ، پروفسور دکتر امیل کنستانتینسکو رئیس جمهور اسبق و عالیجناب پروفسور دکتر نیکلای آکیمسکو  رئیس مرکز تحصیلات تکمیلی (دکتری) دانشکده الاهیات ارتدوکس اشاره کرد.

حضور حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسگر نماینده ولی فقیه در حج و زیارت و سخنرانی ایشان در حضور هیات مهمان از نکات قابل توجه این دوره از گفتگو ها بود.پس از سخنرانی ایشان اساتید حاضر به ارائه مقالات خود در موضوع گفتمان اسلام و مسیحیت به صلح و عدالت جهانی پرداختند.

شایان ذکر است سومین دوره گفتگوی دینی اسلام و مسیحیت دوشنبه و سه شنبه ۲۷ و ۲۸ اردیبهشت با موضوع اهمیت و نقش گفتگو میان ادیان در استقرار صلح و عدالت در موسسه حکمت برگزار می شود.

_MG_0003

_MG_0023

_MG_0067

 

عکس و طراحی : یعقوب بدری