برگزاری همایش بین المللی اسلام در اروپا

همایش «اسلام در اروپا؛ چشم اندازها و چالش‌ها» با حضور اساتید و پژوهشگرانی از دانشگاه‌های اروپا و جامعه المصطفی به همت موسسه الحکمه برگزار شد.

به گزارش گروه خبری سایت موسسه – همایش در چهار محور اصلی ۱٫ ظرفیتهای اسلام در تعامل با اروپا؛ ۲٫ چشم اندازها و چالشهای روبرو در روابط اسلام و اروپا؛ ۳٫ ظرفیت اروپا در تعامل با اسلام و مسلمانان؛ ۴٫ تاریخ تعامل اسلام و اروپا و با هدف گردهم آمدن اساتید و پژوهشگران این حوزه و بحث و گفتگوی علمی درباره ابعاد مختلف برگزار شد

در این همایش اساتیدی از کشورهای انگلستان، کرواسی، جمهوروی چک، کانادا، ایتالیا و هلند و چندین تن از پژوهشگران ایرانی شرکت کردند .

از بین حدود ۱۵ چکیده خارجی رسیده به دبیرخانه همایش حدود ۱۲ مقاله انتخاب و پذیرفته شدند و از سوی موسسه دعوت شدند.

در بین شرکت کنندگان اساتید مشهوری مانند: دکتر رابرت گلیو استاد اسلام شناسی دانشگاه اگستر و دکتر اندرو نیومن استاد اسلام شناسی دانشگاه ادینبورگ از کشور انگلیس، دکتر جوزف ایلول استاد دانشگاه رم، دکتر ودران ابوچینا استاد دانشگاه کرواسی، و آقایان دکتر دانیل کرژیک، دکتر جاروسلاو فرانک و پیتر پلیکان از کشور جمهوری چک بعلاوه چندین تن از اساتید از دانشگاههای مختلف جمهوری چک و هلند به ارائه مقالات پرداختند.

حجت الاسلام ملک افضلی رئیس موسسه الحکمه در آغاز این همایش با خیر مقدم به مهمانی از کشورهای چک، اندونزی، هند، انگلستان، هلند و ایتالیا در سخنانی بیان داشت: در دهه‌های گذشته شاهد رشد اسلام هراسی در میان پیروان سایر ادیان به ویژه در اروپا بودیم.

وی به برخی علت های اسلام هراسی اشاره کرد و گفت: پیشینه روابط برخی مسلمانان و مسیحیان؛ گرایش بسیاری از جوانان به اسلام در غرب؛ ترس از گسترش اسلام سیاسی؛ اقدام خشونت آمیز گروه‌های تکفیری مثل داعش و طالبان تبلیغات رسانه‌ای صهیونیستی علیه اسلام و فعالیت احزاب و شخصیت‌ها سیاسی بیگانه ستیز از علت‌های ایجاد اسلام هراسی است.

حجت الاسلام ملک افضلی افزود: متأسفانه مسلمانان خشونت طلب و تندرو و اسلام هراسان، پیام اسلام را دریافت نکرده‌اند.

وی بیان کرد: امیدوارم همایش به اهداف علمی خود برسد و اساتید و دانشجویان کمال استفاده را از مقالات داشته باشند.

همزیستی و گفتمان راه حل مبارزه با اسلام هراسی است

استاد هادوی تهرانی  طی سخنانی به صحبت درباره مسئله اسلام هراسی و انواع افراط گرایی پرداخت.

استاد مهدی هادوی تهرانی نیز در این همایش در خصوص مسئله اسلام در اروپا، پیدا کردن راه حلی برای اسلام هراسی را مهمترین اصل نامیده و گفت: عده‌ای در غرب تصور می‌کنند نسل کشی، همان اتفاقی که در میانمار در حال وقوع است و مهاجرت اجباری مسلمانان و اخراج آن‌ها از کشور راه حل اسلام هراسی است، حال آنکه راه حل صلح طلبانه درست «همزیستی» دوجانبه می باشد.

استاد درس خارج فقه حوزه در سخنرانی خود  که به زبان انگلیسی انجام گرفت، افزود: همزیستی و همچنین گفتمان متقابل قابل انجام است. برای درک متقابل باید تصویر درستی از همدیگر داشته باشیم.

وی در ادامه با اشاره به مبحث افراط گرایی، معضل افراط گرایی را چیزی فرای معضل افراط گرایی اسلامی و حتی دینی دانسته و افزود: ما افراط گرایی های یهودی و مسیحی نیز داریم. افراط گرایی یهودی همان صهیونیسم می باشد که ایدئولوژی ان در دنیا توسط یهودیان زیادی مورد انتقاد قرار گرفته است. افراط گرایی غیردینی نیز داریم که همان سکولاریسم می باشد. افراط گرایی بودایی در میانمار و افراط گرایی هندویسم در هندوستان نیز وجود دارند.

آیت الله هادوی تهرانی در ادامه در سخنان شان، راه حل معضل اسلام گرایی را «تدبر» دانسته و گفت: «تدبر» در اسلام یک شیوه سیستماتیک کامل ارائه می‌دهد که تنها معنای آن اندیشیدن نیست بلکه سیستمی برای مقایسه عادلانه ادیان با همدیگر و در نتیجه رسیدن به درک متقابل می‌باشد.

وی در ادامه سخنانش به شباهت‌های میان روش شناسی مذهب شیعه و کلیسای کاتولیک اشاره کرده و گفت: مسلمانان شیعه نیز مانند کاتولیک‌ها به وجود همزمان عقلانیت و اهمیت سنت و کتب مقدس الهی باور دارند. به علاوه همانطور که وهابیون و سلفی ها شیعیان را تکفیر می کنند، کلیسای ارتدوکس نیز کاتولیک ها را مسیحی واقعی نمی‌داند.

دکتر رابرت گلیو، استاد مطالعات اسلامی و شیعه شناسی مسیحی و رئیس مرکز اسلام‌شناسی دانشگاه اکستر انگلستان به معضل گسترش افراط گرایی در میان مسلمانان انگلستان و چگونگی برخورد دادگاه های انگلیسی با حامیان گروه های تروریستی چون داعش و سایرین پرداخت.

گلیو در ادامه تعریف افراط گرایی را از دیدگاه قانون انگلیسی ناکافی و نامناسب دانسته و گفت: دولتمردان انگلیسی هر کسی را که با ارزش های بریتانیایی مخالف باشد افراط گرا می دانند که به نظرم این تعریف به هیچ عنوان کامل نیست.

وی افزود: براساس قانون انگلیس هر کس که با ارزش های بریتانیایی مخالفت کند افراط گرا است که به نظرم این تعریف کاملی نیست. به بیان دیگر این قوانین قدرت زیادی به کسانی می دهد که هدف شان سرکوب «آزادی بیان» به بهانه های مختلف است.

در این همایش جوزف ایلول، استاد دانشگاه و کشیش از ایتالیا نیز در سخنانی به بررسی تاریخچه آشنا شدن مسیحیان با علمای اسلامی از جمله ابن سینا و ابن رشد، ترجمه قرآن و متون اسلامی درکلیسا و تاثیر فلسفه این بزرگان بر بینش کلیسای غرب در قرون وسطا پرداخت.

مشکل اساسی مسلمانان در جمهوری چک عدم سازماندهی برای فعالیت های مذهبی است

دکتر جوزف کراوس از دانشکده علوم سیاسی دانشگاه ماساریک جمهوری چک یکی از سخنرانان پنل اسلام هراسی این همایش بود که به ایراد سخنرانی راجع به پدیده اسلام هراسی و ابعاد رو به گسترس آن در جمهوری چک پرداخت. دکتر کراوس با اشاره به وجود ۳۰۰۰ مسلمان بومی اهل جمهوری چک در این کشور بیان کرد: مشکل اساسی مسلمانان در جمهوری چک عدم وجود سازماندهی برای فعالیت های مذهبی و فرهنگی آنان است.

وی در ادامه با اشاره به حدود ۲۰ هزار مهاجر مسلمان در جمهوری چک راجع به ابعاد رو به گسترش پدیده اسلام هراسی در میان سیاستمداران جمهوری چک پرداخت.

دکتر کراوس در ادامه به این نکته اشاره کرد که راست گرایان افراطی در جمهوری چک دارای نفوذ بسیار زیاد در سیاست این کشور هستند و به گسترش اسلام هراسی دامن می زنند.

یکی دیگر از سخنرانان پنل های تخصصی همایش اسلام در اروپا خانم دکتر ورونیکا سوبوتکوا،  استاد دانشکده مطالعات خاورمیانه دانشگاه بوهمیای غربی جمهوری چک بود. وی سخنرانی تحت عنوان ” اسلام و مسلمانان در کتاب” ارائه داد که طی آن به بررسی کتب با موضوع اسلام هراسی در جمهوری چک پرداخت.

 

تمامی کتب ترجمه شده به زبان چک در مورد اسلام از زبان عربی هستند

دکتر سوبوتکوا اظهار داشت: مردم جمهوری چک بسیار علاقمند به مطالعه هستند و بیش از ۹۰ درصد آنها به کتاب و مطالب آن اعتماد دارند. وی افزود: تمامی کتب ترجمه شده به زبان چک در مورد اسلام از زبان عربی برگردانده شده اند.

اسلام شناس اهل جمهوری چک ادامه داد: در طی پنج سال گذشته حدود ۴۵ کتاب دانشگاهی با زمینه اسلام هراسی و افراط گرایی در جمهوری چک منتشر شده اند که تصویر جامعه چک راجع به اسلام را تحت تاثیر قرار داده اند.اکثر این کتب شامل روایات زندگی زنان محجبه مسلمان، مرتدین  ونزاع های مذهبی در خاورمیانه است.

سخنران پایانی پنل های تخصصی بعد از ظهر همایش اسلام در اروپا دکتر پیتر پلیکان بود که به ایراد سخنرانی پیرامون موضوع تبعیض نژادی و برابری سیاسی در جمهوری چک پرداخت. وی ابراز داشت: پدیده اسلام هراسی به صورت گسترده نخستین بار در فضای مجازی در کشور جمهوری چک نمود پیدا کرد و از وب سایت های محدود آغاز شد.

  تبلیغات سوء علیه اسلام و مسلمانان به تدریج از فضای مجازی به فضای واقعی کشیده شد

وی در ادامه سخنان خود افزود: این تبلیغات سوء علیه اسلام و مسلمانان به تدریج از فضای مجازی به فضای واقعی کشیده شد و در جامعه چک حالت واقعی به خود گرفت.

دکتر پلیکان در ادامه سخنان خود به بررسی رسانه های فعال در ترویج اسلام هراسی و نقش آنان در تغییر ذهنیت جامعه جمهوری چک پرداخت و اینکه چطور این تبلیغات منجر به بروز خشونت و رفتارهای نژادپرستانه در میان مردم جمهوری چک شده است.