تقدیر میهمانان رومانیایی موسسه الحکمه از سفیر ایران در بخارست

درگذشت استاد علمی
۱۳۹۵/۰۳/۱۱
مراسم روزانه جزء خوانی قرآن کریم در ماه مبارک رمضان
۱۳۹۵/۰۳/۲۵

تقدیر میهمانان رومانیایی موسسه الحکمه از سفیر ایران در بخارست

گروه گزارش: اعضای هیات کلیسای ارتدکس رومانی و «امیل کنستانتینسکو» رئیس جمهور اسبق این کشور که برای حضور در سومین دوره گفت و گوی دینی اسلامی و مسیحیت با محوریت صلح و عدالت جهانی به ایران سفر کرده بود، روزدوشنبه با سفیر ایران در بخارست دیدار کردند.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعه المصطفی، «امیل کنستانتینسکو» رئیس جمهور اسبق رومانی در دیدار با سفیر ایران در بخارست، ضمن تشکر از مهمان نوازی جامعه المصطفی، با بیان اینکه در نشست علمی اسلام و مسیحیت در قم موضوعات بسیار مهمی مطرح شد، گفت: برای من بسیار جالب بود که مطالب مطروحه در این مذاکرات از سطح بسیار بالائی برخوردار بودند و علما و مدرسین برجسته قم در این مذاکرات حضور داشتند.

من به دوستان خودم تاکید کردم که این مطالب می باید حتما در کتابی جمع آوری و در سطح وسیعی در اروپا منتشر گردد تا دیگران هم از این مطالب مهم و ارزشمند مطلع و بهره مند گردند.

«آدریان لمنی» استاد دانشکده الهیات ارتدوکس بخارست که در این دیدار حضور داشت، گفت: سفر به ایران تنها یک سفر علمی و یا آکادمیک نبود بلکه یک سفر روحانی با ابعاد معنوی برای همه اعضای هیات رومانیایی محسوب می شود.

من در دیداربا رهبر و معاون کلیسای ارتدکس رومانی دستاوردهای مهم این سفر را برای آنها بیان کردم.

«امانولی بابوش» استاد دانشکده الهیات ارتدکس بخارست از دیگر اعضای هیات کلیسای ارتدکس رومانی در این نشست گفت: در ایران دریافتم که تفکر شیعی از امکانات و ظرفیت بسیار بالایی برای گفت وگو و تعامل برخوردار است و مشابهات زیادی میان ارتدکس رومانی و تفکر شیعه وجود دارد.

ما امکان تبادل استاد و دانشجو را هم بررسی کرده ایم و امیدوارم در آینده نزدیک اقدامات عملی در این رابطه بعمل آوریم.

گفتنی است، در ابتدای این دیدار «حمید معیر» سفیر ایران در بخارست با تاکید برتداوم برگزاری گفت و گو های مذهبی، اینگونه نشست ها را در راستای تعامل میان تشیع و کلیسای ارتدکس رومانی بسیار مثبت و متعالی ارزیابی کرد.

سفیر ایران افزود: این گفت و گوها سبب شده است که بتوانیم به این جمع بندی و نتیجه عالی برسیم که از لحاظ تفکری و اعتقادی به هم بسیار نزدیک هستیم.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که چهارمین دور گفت و گو ی دینی در سال آینده در بخارست با تشکیل و حمایت دبیرخانه دائمی علمی متشکل از طرف های ایرنی و رومانیایی برگزار شود.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در ادامه با توجه به گسترش پدیده خشونت و تروریسم در جهان نقش فرهنگ و ارزش های اخلاقی را بسیار مهم و حائز اهمیت دانست و با اشاره به موضوع گردشگری مذهبی ابراز داشت: یکی از انواع جهانگردی، گردشگری مذهبی است و دو کشور به لحاظ موقعیت فرهنگی ـ مذهبی می توانند در این زمینه فعال باشند.

 خاطر نشان می شود که دور اول گفت و گو های دینی بین ایران و رومانی در کشورمان، دور دوم آن با موضوع تأثیر سکولاریزه شدن بر ارزش های دینی و اخلاقی در جوامع معاصر در رومانی و دور سوم آن ۲۷ و ۲۸ اردیبهشت امسال در جامعه المصطفی العالمیه قم برگزار شد.

در نشست نخست هیاتی شامل ۱۲ نفر از اسقف و کشیش های کلیسای ارتدکس و اساتید دانشگاه بخارست و علما و اساتید جامعه المصطفی و حوزه علمیه حضور داشتند .

در این نشست مجموعا از طرفین ۲۰ مقاله دریافت شد که ۸ مقاله آن طرف های رومانیایی ارائه شده است.

منبع : پایگاه خبری جامعه المصطفی العالمیه