حضور دبیر اول سفارت سوئد در موسسه الحکمه

به گزارش اداره ارتباطات و بین الملل موسسه : آقای پرلینر دبیر اول سفارت سوئد در ایران، صبح امروز در جلسه ای با حضور دکتر ملک افضلی رئیس موسسه حکمت شرکت کرد.
رئیس موسسه حکمت در این جلسه، به تشریح فعالیت های موسسه و جزئیات برنامه های آموزشی و فرهنگی دوره ها پرداخت و کلیپ معرفی موسسه در جلسه پخش شد.
آقای پرلینر اظهار داشت : بسیار خوشحال هستم که چنین برنامه ای برای سفارت سوئد ترتیب داده شده است که کشوری چند ملیتی است و مهاجران زیادی دارد. یک درصد جمعیت سوئد را ایرانی ها تشکیل می دهند اما گفتگوهای ادیانی به خوبی بین دو کشور صورت نمی گیرد البته فقط ارتباط ادیانی نیست بلکه ارتباطات دیگر مردمی نیز می بایست تقویت شود.
لازم می دانم که بین این موسسه با دانشگاههای سوئد ارتباط خوبی برقرار شود و این شروع خوبی برای همکاری های بعدی است به ویژه افرادی که در سوئد هستند و از دین فاصله دارند.
به علاوه اینکه مردم اینجا هم با مردم سوئد فاصله دارند و مسئولین ما نمی دانند چگونه باید این فاصله را پر کنند برای رفع این مسئله پیشنهاد می‌کنم که مطالعات بین ادیان انجام شود حتی برای بنده جای سوال است که با توجه به تعریف‌های مختلفی که از اسلام وجود دارد آیا امکان مطالعات بین مذاهب اسلامی نیز در اینجا وجود دارد؟
دکتر ملک افضلی در پاسخ گفت : در اینجا برای گروه‌های سلفی و حتی محارب شیعه نیز دوره هایی برگزار شده و در پایان دوره آنها خودشان اذعان کردند که افکارشان نسبت به شیعه تغییر کرده و محبت شیعه شده اند.
وی افزود : یکی از مسائل مهم در سوئد مئله امام جماعت ها است و هدف ما این است که از مردم خودمان افرادی را تربیت کنیم و برای امام جماعت استفاده کنیم تا دیگر از کشورهایی که دارای ائمه جماعت با افکار تندرو هستند استفاده نشود که این آفت بزرگی است. از دیدگاه شیعه امام جماعت قبل از اینکه بر مردم کنترل داشته باشد باید بر قلب آنها تسلط داشته و بتواند ارتباط قلبی با مردم برقرار کند .
رئیس موسسه حکمت اضافه کرد: اگر دولت شخصی را برای امام جماعت انتخاب کند قطعا مردم از وی پیروی نخواهند کرد و مشکلات شما بیشتر خواهد شد. هم اکنون علمای شیعه و علمای معتقد سنی وجود دارند که به دولت‌های کشورهای غربی کمک کرده و مردم را به پیروی از حکومت و قوانین دعوت می‌کنند. اگر شما اجازه ندهید که امام جماعت از کشورهای اسلامی اعزام شوند این بخش از حمایت علما و مردم را از دست خواهید داد.
شایان ذکر است در پایان این جلسه هدیه ای به رسم یادبود به دبیر اول سفارت سوئد اهدا شد.