معاونت آموزشی و پژوهشی

معاونت آموزش و پژوهش

معاونت آموزش و پژوهش متصدی پذیرش دوره ها ، برنامه ریزی و اجرای برنامه های آموزشی دوره هاي كوتاه مدت معارف اسلامي و تخصصي می باشد. همچنين جذب و ارتقاء منابع انسانی به ویژه اساتید برجسته و برگزاری دوره ها کاربردی ، مجازی و سلسله نشست های علمی - پژوهشی از اهدافی است که این معاونت در راستای نیل به اهداف جامعه المصطفی العالمیه (صلی الله علیه و آله و سلم) دنبال می کند.

ساختار معاونت آموزش و پژوهش

اداره پذیرش مؤسسه آموزشهای کوتاه مدت در واقع حلقه رابط بین متقاضیان شرکت در دوره های معارف اسلامی، کاربردی، نمایندگان المصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم) در کشورهای مختلف با مؤسسه آموزشهای کوتاه مدت می باشد، بدین صورت که ثبت نام متقاضیان بصورت حضوری از طریق طلاب مدارس بلند مدت و یا رابطین آنها و غیر حضوری از طریق نمایندگی های المصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم) در کشورهایشان انجام می شود. همچنین متقاضیان می توانند از طریق ایمیل مؤسسه آموزشهای کوتاه مدت و سایت جامعه المصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم) نسبت به ثبت نام اقدام نمایند.
برحسب اینکه دوره بصورت انفرادی و یا گروهی پذیرش شود، فرمهای خاصی طراحی شده که متقاضیان آن را پس از تکمیل و اعلام نیازهای آموزشی، فرهنگی همراه با مدارک خواسته شده، به واحد پذیرش ارائه می کنند.
پرونده ها پس از بررسی های دقیق و اعلام نظر نمایندگی مربوط به آن کشور، در کمیسیون پذیرش که متشکل از اعضای محترم - رئیس مؤسسه، مدیر کل سنجش و پذیرش المصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم)، مدیر کل آسیا و اقیانوسیه المصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم)، معاونان آموزش و پژوهش مؤسسه، مدیران گروه های علمی مؤسسه و مسئولان واحد پذیرش مؤسسه - می باشد، مطرح و رأی به موافقت یا عدم موافقت حضور دوره داده می شود که به اطلاع متقاضی می رسد.
پس از آن، شناسنامه دارای مشخصات، نیازهای آموزشی و فرهنگی، حساسیتهای منطقه و پیشنهادات دوره به گروه علمی ارسال می گردد.
همچنین مشخصات و زمان حضور دوره بصورت اتوماسیونی به اطلاع همه کارمندان مؤسسه می رسد و بلیط جهت استقبال و بدرقه فراگیران، به معاونت اجرایی ارائه می شود.
سپس اطلاعات دوره جهت تهیه برنامه جامع در کارگروه به استحضار اعضا می رسد.
به طور کلی در اداره برنامه ریزی دوره ه های کوتاه مدت حول شش/6 محور فعالیت می نماید که عبارت است از:
1. برگزاری دوره آموزش های کاربردی تخصصی و ویژه برای طلاب دوره های بلند مدت جامعه المصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم) العالمیه،
2. برنامه ریزی درسی برای فراگیران دوره های کوتاه مدت معارف اسلامی،
3.اقتضائات تدریس در کوتاه مدت،
4. برگزاری نشست های علمی اساتید،
5. شرکت در کارگروه کارشناسان موسسه،
6. برگزاری جلسات هم اندیشی با مدیران و دبیران گروه علمی موسسه می باشد.

پس از ابلاغ جدول برنامه درسی دوره توسط مدیر محترم موسسه به معاونت ها، جدول خام برنامه توسط معاونت پژوهش تهیه شده و در جلسه کارگروه کارشناسان که متشکل از کارشناس مسئول معاونت های آموزش، فرهنگی، پژوهشی و اجرایی، کارشناس ارتباطات، دبیر گروه علمی موسسه وکارشناس پذیرش موسسه می باشند، مورد بحث و بررسی و تنظیم قرار می گیرد به نحوی که کارشناسان مربوطه هر کدام ساعات مربوط به برنامه های خود را انتخاب کرده و سپس نسبت به هماهنگی با اساتید اقدام می کنند . جدول برنامه آموزشی و فرهنگی دوره پس از تکمیل و ترجمه در اختیار فراگیران محترم قرار می گیرد.
این اداره از معاونت آموزش عهده دار برگزاری کلاسهای آموزشی و نظارت برنامه های آموزشی در دو نوبت صبح و عصر می باشد. همچنین برگزاری دوره های کاربردی و سلسله نشست های علمی پژوهشی اساتید از دیگر وظایف این بخش می باشد که توسط کارشناسان واحد برگزاری دوره انجام می شود.

شرح وظایف کارشناسان برگزاری دوره
* تهيه ليست حضور و غياب
* تهيه بروشور برنامه درسي اساتید
* هماهنگي با مترجمين دوره ها
* تعيين و آماده سازي كلاس
* ارائه بروشور درسي اساتيد و توجيه وي نسبت به تكميل ليست حضور و غياب
* ارتباط مستمر با رابط دوره
* انجام مکاتبات مستمر با واحد های دیگر جهت اجرای هرچه بهتر دوره ها
* نظارت بر ساعت شروع و پايان كلاس وارائه گزارش ماهانه
* ضبط صوتی کلاسهای آموزشی وگرفتن خروجی،دسته بندی و ذخیره آن روی هارد
* تهيه و تكثير كتب و جزوات درسي
* صدور كارنامه
* صدور گواهينامه پایان دوره
* اخذ ارزيابي از فراگيران و اساتید
* محاسبه ساعات تدريس اساتيد و ارسال آن به منابع انسانی
* تهيه و تدوين گزارش نهايي

فعالیت های این اداره شامل بخش های زیر می باشد :

- برگزاری نشست های علمی در سطح جامعه المصطفی

- برگزاری کارگاه ها در زمینه علوم اسلامی

- برگزاری نشست های پژوهشی برای دوره های علوم انسانی و فرصت های مطالعاتی

- برگزاری دوره های فرصت مطالعاتی

- برگزاری دوره های ویژه کوتاه مدت

لیست بسته های آموزشی تولید شده در موسسه حکمت

لیست بسته های آموزشی تولید شده در موسسه حکمت