معاونت فرهنگی تربیتی

تعریف معاونت فرهنگی تربیتی

معاونت فرهنگی تربیتی موسسه الحکمه برای طراحی، برنامه ریزی و اجرای کلیه فعالیت های فرهنگی و تربیتی در موسسه است که با شناخت ضرورت ها و نیازهای مخاطبان و در راستای اهداف عالیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و جامعه المصطفی العالمیه خدمت می نماید.


اهداف

  • گسترش تعامل و ارتباط با کلیه نهادها، سازمانها و مراکز موثر فرهنگی و شخصیت ها در داخل و خارج از کشور در جهت فراهم آوری و تعمیق فضای تربیت دینی، فرهنگ ایرانی و رعایت اخلاق حرفه ای در موسسه

  • تلاش در جهت نهادینه کردن سیره اهل بیت (علیهم السلام) و سبک زندگی اسلامی-ایرانی به عنوان یک ضرورت و نیاز در دنیای کنونی
  • تقویت و توسعه زیر ساخت های فضای فرهنگی در کنار برنامه های آموزشی در موسسه الحکمه بر اساس منویات مقام معظم رهبری

برنامه های فرهنگیفعالیت های تربیتی


برنامه های تربیتی در حقیقت حاکمیت اصول اخلاقی و تربیتی در برنامه های آموزشی و فرهنگی موسسه می باشد که معاونت فرهنگی موسسه جهت گسترش و تعمیق روحیه معنویت‌گرایی و پرورش روح و فکر در ترسیم و تنظیم برنامه فرهنکی ، برنامه های تربیتی را در محوریت اصلی قرار می دهد که اهم فعالیت های تربیتی شامل برنامه های ذیل می باشد:

فعالیت های فرهنگی


فعالیت‌های فرهنگی و فوق برنامه در کنار برنامه‌های آموزشی، تأثیر بسزایی در افزایش بازدهی، انگیزه‌ بخشی، ایجاد شادابی و نشاط روحی و جسمی و تقویت روحیه همکاری گروهی دارد. مهم ترین فعالیت‌های فرهنگی و فوق برنامه معاونت فرهنگی موسسه الحکمه عبارت است از:

فعالیت های قرآنی

فعالیتهای قرآنی و حدیثی، اساس و روح  و جان مایه فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی - تربیتی موسسه الحکمه  است و تأثیر فراوانی در ارتقای روحی و اندیشه ای فراگیران دارد. که این معاونت می کوشد با  فراگیرسازی آموزش علوم و فنون قرآن کریم و احادیث شریف، به تقویت بنیه قرآنی و حدیثی فراگیران  اهتمام ویژه داشته باشد که جهت تحقق این رسالت مهم ، در طول دوره ، کارشناسان قرانی موسسه ضمن در اختیار داشتن بانک نرم افزاری های قرآنی در موضوعات مختلف و شناسایی ظرفیتهای قرآنی استان و کشور جهت استفاده فراگیران  اقدام به برپایی محفل انس با قران و عترت ، قرائت روزانه ،جلسه هفتگی و بازدید از مراکز قرآنی می کنند.


فعالیت های تفریحی

با توجه به فشردگی برنامه های دوره های کوتاه مدت نیاز به تقویت نیروی جسمانی از اهمیت خاص در طول دوره احساس می گردد. که این برنامه با اهداف پیشگیری از افسردگی فراگیران و بالابردن روحیه عمومی آنان و هم چنین ایجاد فضای صمیمی و نشاط  در نظر گرفته شده است.