نشست علمی _ پژوهشی با موضوع “رویکردی جدید به مساله شر

تجوید قرآن استاد پوراکبر جلسه اول
۱۳۹۵/۰۸/۱۸
موسسه الحکمه، جلوه ای عملی از اتحاد مسلمین
۱۳۹۵/۰۹/۰۳

نشست علمی _ پژوهشی با موضوع “رویکردی جدید به مساله شر

به گزارش گروه خبری موسسه: دو تلقی متفاوت از فلسفه دین و ضرورت به کارگیری ظرفیت های حاصل از آن در نشست روز چهارشنبه نوزدهم آبان بررسی شد.

در این نشست علمی-پژوهشی که در موسسه الحکمه برگزار شد، بیست و پنج نفر از اساتید و دانشجویان دکتری جامعه المصطفی حضور داشتند و حجت الاسلام والمسلمین موسوی- دانشیاردانشگاه باقرالعلوم قم و همکار علمی موسسه الحکمه سخنرانی کردند.

وی دو تلقی متفاوت از فلسفه دین و ضرورت بکارگیری ظرفیت­های حاصله از آن که امکان استفاده بیشتر از متون دینی جهت مقابله با شبهات و تبیین آموزه های دینی و فهم همدلانه را فراهم می سازد را مطرح کرد. سپس ضمن برشمردن اهمیت بحث و اشاره به دیدگاه شهید مطهری، به جنبه های مختلف بحث و مولفه های مساله پرداخت.

موسوی ضرورت پرداختن به این مساله و بازخوانی راه­حل های سنتی و طرح مباحث و ادبیات متناسب با آنچه امروزه در فضای مباحث غربی مطرح و از طریق ترجمه در محافل دین­ پژوهی و حوزه های فکری فرهنگی ایران منعکس است یادآور شد.

دانشیاردانشگاه باقرالعلوم ضمن ارایه تقریرهای رایج مساله منطقی و تجربی شر و شخصیت های مرتبط با آن، به تقریر این مساله که از دیرباز و فراتر از سنت­های خداباورانه در آثار فیلسوفان یونان و روم باستان مطرح بوده اشاره نمود.

موسوی با عطف توجه به مطرح شدن این مساله در سطوح مختلف و درگیر شدن خواص و عوام از مومنان بر ضرورت ارایه طیفی از راه حل­های مختلف فلسفی و الاهیاتی  به عنوان مجموعه ای همبسته که هر یک در سطح و ساحت خود می­تواند از صولت مساله شر بکاهد، تاکید نمود.

وی افزود: به اعتقاد من قوت و صولت این مساله همه در ابهام مفاهیم بکارگرفته و زیرکی شک­گرایان در استفاده گزینشی و دلخواهانه از لوازم و دلالت­های صفات خداوند به عنوان مولفه­های قوام بخش مساله شر نهفته است که با نگاهی دقیق و تحلیلی می توان به آن پاسخ گفته و مغالطات آن را آشکار ساخت.

این نشست در راستای استفاده از تجارب علمی اساتید در مساله شر برگزار شد و در انتها به شرکت کنندگان گواهینامه اعطا شد.

img_8123   img_8131

img_8137   img_8145