نمایشگاه چهل سالگی انقلاب


دانلود فایل با کیفیت بالا

تابلوی 1 –زمینه های نهضت
بعد از رحلت آيت الله بروجردی در فروردين ماه 1340، شاه تلاش کرد تا پايگاه مرجعيت از قم به نجف انتقال يابد. از اين رو ضايعه ی درگذشت آيت الله بروجردی را به علمای نجف تسليت گفت و فرصت را برای اجرای اصلاحات مورد نظر آمريکا مناسب ديد. از جمله اصلاحات آمریکایی، تصویب لایحه انجمنهای ایالتی و ولایتی و اصول ششگانه ی اصلاحات (انقلاب سفيد) بود. به موجب لایحۀ انجمنهای ایالتی و ولایتی شـرط «مسلمان بـودن، سوگند بـه قرآن کریـم و مرد بودن انتخاب شوندگان و کاندیداها» حذف شده بود. امام خمینی به همراه علمای بزرگ قم و تهران به محض انتشار خبر تصویب لایحۀ مزبور پس از تبادل نظر دست به اعتراضات همه جانبه زدند. سرانجام رژیم تن به شکست داد و رسماً در 7 آذر 1341 هیأت دولت، این مصوبه را لغو کرد. با وجود شکست شاه در ماجرای انجمنهای ایالتی و ولایتی، فشار امریکا برای انجام اصلاحاتِ مورد نظر ادامه یافت. شاه در دی ماه 1341 اصول ششگانه اصلاحات را مطرح و خواستار رفراندوم شد. امام خمینی بار دیگر مراجع و علمای قم را به نشست و چاره جویی دوباره فرا خواند. با پیشنهاد امام خمینی عید باستانی نوروز سال 1342 در اعتراض به اقدامات رژیم تحریم شد. در روز دوم فروردین 1342 که مصادف با شهادت حضرت امام جعفر صادق (ع) بود مأمورین مسلح رژیم با لباس مبدل اجتماع طلاب علوم دینی در مدرسه فیضیه را بر هم زدند و متعاقب آن نیروهای پلیس با سلاح گرم، وحشیانه به مدرسه فیضیه یورش بردند و به کشتار و جرح طلاب پرداختند. در سیزدهم خرداد 1342 ش امام خمینی (ره) با حضور در مدرسه فیضیه، طی سخنان کوبنده ای، ضمن انتقاد شدید از رژیم پهلوی و اربابان آمریکایی و اسرائیلی آن، پرده از جنایات طاغوت برداشتند. سخنان امام خمینی همچون پتکی بر روح شاه فرود آمد. شاه فرمان خاموش کردن صدای قیام را صادر کرد. نخست جمع زیادی از یاران امام خمینی و بعد از آن درسحرگاه پانزده خرداد 42 حضرت امام را دستگیر و به زندان منتقل کردند. با انعکاس خبر دستگيری امام ،در پـانـزدهم خـرداد، مـوجی عظيم از اعتـراض مردمی در شهرهای قم، تهران، ورامين، مشهد، قزوين،کاشان، شيراز تبريز و اصفهان و چند شهر ديگر به راه افتاد. و در نهایت با کشتار وحشیانه مردم در این روز، قیام ظاهراً سرکوب شد. با افزايش حضور آمريکايی ها در ايران، دولت ضمن تقديم لايحه ای به مجلس شورا ، برای مستشاران و نظاميان آمريکايی و خدمتکاران آنها، درخواست مصونيت قضايی کرد. امام خمینی (ره) بعد از آگاهی از ماهیت این لایحه و عواقب ننگین و اسارت بار آن، تصمیم گرفتند در روز ۴ آبان ماه علیه این اقدام سخنرانی کنند. به دنبال اعتراض شدید و گسترده امام خمینی علیه لایحه کاپیتولاسیون ، ماموران شاه، در سیزدهم آبان 1343، امام را دستگیر و به ترکیه و از آنجا به نجف تبعید نمودند. در سال 1350شاه برای اینکه در اذهان عمومی این نکته را جا بیاندازد که حکومت در ایران مساوی با شاهنشاهی است‌ جشن های 2500 ساله شاهنشاهی را براه انداخت. با اوج گرفتن مبارزات علیه رژیم ، برای ایجاد هماهنگی در سازمانهای مختلف امنیتی و انتظامی، در بهمن ماه 1350 زندانی مستقل به نام کمیته مشترک ضدخرابکاری تاسیس گردید.
 

دانلود فایل با کیفیت بالا

تابلوی 2- عوامل شتابزا
امام خمینی در تبعید، اما مبارزات مردم علیه رژیم همچنان ادامه دارد. با رحلت سید مصطفی خمینی و چاپ مقاله توهین آمیز روزنامه اطلاعات انقلاب با سرعت بیشتر، وارد مرحله جديدی شد. در ۱۷ دی ماه ۱۳۵۶ مقاله ای تحت عنوان ایران و استعمار سرخ و سیاه در روزنامه اطلاعات به چاپ رسید که درآن با جملات جسارت آمیزی نسبت به روحانیون به ویژه شخص امام توهین شده بود. در روز (19 دی) طلاب و گروهی از مردم قم در اعتراض به این مقاله در خیابانها به تظاهرات پرداختند که در این اعتراضات تعدادی کشته و شماری از روحانیون دستگیر و تبعید گردیدند. اما دامنه ی اعتراضها افزايش يافت. در بيست و نهم بهمن، در شهر تبريز برای شهدای قم، مراسم چهلم برگزار شد و ارتش، مردم را به گلوله بست. در يزد نيز به مناسبت برگزاری چهلم شهدای تبريز، اين اتفاق تکرار شد و درگيریها، شهر به شهر، ادامه يافت. در فاجعه آتش سوزی عمدی سینما رکس آبادان که از سوی ساواک و عوامل رژیم پهلوی جهت بدنام کردن انقلاب اسلامی مردم ایران به وقوع پیوست،که 377 نفر به طرزی فجیع کشته شدند. در روز هفده شهریور در حالی که اکثر مردم از اعلام حکومت نظامی بی خبر بودند، همانند روزهای گذشته در میدان شهدا (ژاله) اجتماع کردند تا راهپیمایی دیگری را ترتیب دهند اما با نظامیانی مواجه شدند که میدان و خیابانهای اطراف را در محاصره خود داشتند، مردم شعارهای انقلابی سرمی دادند، تا راهپمایی خود را آغاز نمایند، ناگهان ماموران بی رحمانه به سویشان آتش گشودند؛ مردم که انتظار چنین قساوتی نداشتند، شجاعانه در مقابل رگبار گلوله‌ها نشستند و در حالی که شعار مرگ بر شاه و درود بر خمینی برلب داشتند به خون خود غلتیدند. پس از این که دولت بعثی عراق حضرت امام خمینی را از فعالیت های سیاسی و مذهبی بر ضد رژیم شاه در کشور عراق منع کرد، در روز 12 مهر، امام خمینی در روز 12 مهر 1357 ، نجف را به قصد مرز کویت ترک گفت. دولت کویت با اشاره رژیم ایران از ورود امام به این کشور جلوگیری کرد. قبلاً صحبت از هجرت امام به لبنان و یا سوریه بود اما ایشان پس از مشورت با فرزندشان حجت الاسلام حاج سید احمد خمینی تصمیم به هجرت به پاریس گرفت. سرانجام با گسترش قیامهای مردمی سرانجام محمدرضا پهلوی در 26 دی ماه 1357 از ایران فرار کرد. با فراگیر شدن جرقه های اولیه انقلاب و فشار نیروهای مخالف رژیم و هماهنگی قیام های مردمی به رهبری حضرت امام خمینی ره و پس از وقایع خونین کشتار 17 شهریور و 13 آبان 57 و نیز اعتصاب سراسری و ... کنترل امنیت کشور از دست نیروهای رژیم و حتی حکومت نظامی خارج شد و موجب گردید که در مدت زمان کوتاهی، پایه های اقتدار رژیم 2500 ساله شاهنشاهی سست شده که منجر به فرار شخص اول مملکت گردید.
 

دانلود فایل با کیفیت بالا

تابلوی 3- فجر انقلاب
با فرار شاه در 26 دی 1357 ، امام خمینی تصميم گرفتند به کشور باز گردند. قرار بود اين رجعت تاريخی در روز پنجشنبه پنجم بهمن 1357 انجام گيرد اما بختيار، با بستن فرودگاه ها مانع از انجام اين امر شد. با انتشار خبر بسته شدن فرودگاهها، مردم خشمگين به خيابان ها ريخته و با تحصن و شعارهای کوبنده، دولت بختيار را تحت فشار شديدی قرار دادند. سرانجام، تحصن‌ها و تظاهرات عظيم مردم، بختيار را مجبور کرد،‌ فرودگاه ها را باز کند. سر انجام روز 12 بهمن 1357 ، هواپيمای اير فرانس در ساعت 9 و 27 دقیقه و 30 ثانیه صبح در فرودگاه مهرآباد تهران به زمین نشست و حضرت امام، پس از 15 سال هجرت، پا به خاک ميهن اسلامی گذاشتند. امام خمينی پس از سال‌ها دوری و تبعيد به کشور بازگشت و حضور ميليونی مردم که صف استقبال کنندگان را از فرودگاه تهران تا بهشت زهرا تشکيل می داد، حاکی از عشق و علاقه بی‌نظير آنها به رهبر خويش بود ، به نوشته روز نامه کیهان طول جمعیت استقبال کننده از امام خمینی به 32 کیلومتر می رسید.امام در 15 بهمن 57 دولت موقت انقلاب را تعیین نمود. مهندس مهدی بازرگان از سوی شورای انقلاب برای نخست وزیری معرفی و پیشنهاد شده بود، با حکم امام به این سمت منصوب شد. امام خمینی در متن حکم به انتصاب وی تصریح کرده بود که او را بدون در نظر گرفتن روابط حزبی مأمور تشکیل کابینه برای تهیه مقدمات رفراندوم و برگزاری انتخابات نموده است. حضرت امام از مردم ایران درخواست کرد تا نظر خود را در مورد این انتخاب اعلام کنند. سراسر کشور با برگزاری راهپیمایی های گسترده به حمایت از تصمیم امام پرداختند.روز 19 بهمن 1357 پرسنل نیروی هوایی در محل اقامت امام خمینی (مدرسه علوی تهران) با ایشان بیعت کردند. ارتش شاه در آستانه سقوط کامل قرار گرفته بود، پیش از این بسیاری از سربازان و درجه داران مؤمن ارتش با فتوای امام خمینی پادگان ها را ترک گفته و به صفوف ملت پیوسته بودند.روز 20 بهمن همافران در مهمترین پایگاه هوایی تهران دست به قیام زدند. گارد شاهنشاهی برای سرکوب آنان گسیل شد. مردم به حمایت از نیروهای انقلابی وارد صحنه شدند. روز 21 بهمن پایگاه های پلیس و مراکز دولتی یکی پس از دیگری به دست مردم سقوط کردند. فرماندار نظامی تهران طی اطلاعیه ای ساعات منع عبور و مرور را به ساعت چهار بعد از ظهر افزایش داد. همزمان با آن بختیار جلسه اضطراری شورای امنیت را تشکیل داد و فرمان اجرای کودتای طراحی شده از سوی هایزر را صادر کرد. از سوی دیگر امام خمینی طی پیامی از مردم تهران خواست تا برای جلوگیری از توطئه در شرف وقوع، به خیابانها بریزند و حکومت نظامی را عملاً لغو کنند. سیل جمعیت زن و مرد و کودک و بزرگ به خیابانها ریخته و مشغول سنگربندی شدند. اولین تانک ها و تیپ های زرهی کودتاچیان به محض حرکت از پایگاه هایشان به وسیله مردم از کار افتادند. کودتا در همان آغاز با شکست مواجه شد. بدین ترتیب آخرین مقاومت های رژیم شاه در هم شکسته شد و صبحدم 22 بهمن خورشید پیروزی نهضت امام خمینی و انقلاب اسلامی و پایانی بر دوران دیرپای سلطنت شاهان ستمگر در ایران طلوع کرد.
 

دانلود فایل با کیفیت بالا

تابلوی 4- دوره استقرار
پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و تشکیل دولت موقت از سوی امام، زمینه مهمترین همه پرسی در ایران، جهت تعیین نوع حکومت فراهم شد. تا اینکه مردم در روزهای دهم و یازدهم فروردین 1358ش، با حضوری آگاهانه در پای صندوق های رأی، پیروزی نهایی انقلاب اسلامی را با آرای عظیم و باورنکردنی خود تحقّق بخشیدند و نظام جمهوری اسلامی را مستقر ساختند ودر نهایت در روز دوازدهم فروردین 1358، ساختار جدید سیاسی اجتماعی ایران بر مبنای آرای اکثریت مردم تثبیت شد و نظام جمهوری اسلامی رسما به تایید ملت مسلمان ایران رسید.پس از استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران، به منظور فراهم آمدن زمینه های عَمَلی مناسب برای حاکمیت اسلام در تمامی شئون مملکت، لازم بود قانون اساسی، که مبیّن بنیادهای فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی جامعه ایران باشد، بر اساس اصول اسلامی، به وجود آید. این مجلس با عضویت تعداد زیادی از اسلام شناسان و فقهای بزرگ و با کوشش های مستمر و شبانه روزی شهیدان گرانقدری همچون آیت اللّه بهشتی و شهدای محراب و تاکید امام خمینی ره مبنی بر اینکه قوانین مصوبه در آن مجلس «باید صددرصد اسلامی باشد» در مدتی کمتر از چهار ماه توانست قانون اساسی را تنظیم نماید. سفارت آمریکا در ۱۳ آبان ماه ۱۳۵۸ به سبب حرکت‌های توطئه آمیزی که از سوی آمریکا در طول ۹ ماه پس از انقلاب در نقاط مختلفی از ایران صورت داده بود، توسط دانشجویان پیرو خط امام به تسخیر در آمد.در پی ناکامی دولت ایالات متحده آمریکا در اعمال فشار سیاسی و اقتصادی برای آزادی گروگان‌های آمریکایی در تهران که در ماجرای تصرف سفارت آمریکا بازداشت شده بودند، کارتر رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا دستور انجام عملیات آزادسازی را صادر کرد. دولت کارتر در 5 اردیبهشت سال 1359 ش با تعدادی هواپیمای نظامی و 20 هلی کوپتر، حمله خویش را به ایران آغاز کرد. این هواپیماها و هلی کوپترها که حامل موتورسیکلت، جیپ نظامی، توپ، مسلسل و مهمات لازم بودند، در صحرای طبس فرود آمدند تا از آن مکان، عملیات آزادسازی گروگان ها را آغاز نمایند. با وجود تجهیزات فراوان، کماندوهای ماهر و آموزش دیده، برنامه ریزی دقیق حمله، عدم وجود مانع و غفلت نیروهای اطلاعاتی ایران، این بار دست غیبی امداد الهی از آستین شن های صحرای طبس بیرون آمد و شکستی سخت و مفتضحانه را نصیب آمریکایی کرد.تحولات و نیازهای ناشی از پیروزی انقلاب، مسئولان بلندپایه انقلاب از جمله رهبری را بر آن داشت که به منظور برآوردن نیازهای انقلاب و حفظ دستاوردهای آن به ایجاد نهادهای انقلابی اقدام نمایند. کمیته امداد امام خمینی، نهضت سواد آموزی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، سپاه پاسداران، جهاد سازندگی برخی از نهادهایی هستند که در این دوران (سالهای 57 تا 59) شکل گرفتند. روز جمعه پنجم مرداد سال 1358 برابر با سوم ماه مبارک رمضان سال 1399 قمری، اولین نماز جمعه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به امامت مرحوم آیت الله سیدمحمود طالقانی در دانشگاه تهران برگزار شد.در سال 1358 انتخابات اولین دوره مجلس خبرگان و اولین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی و در سال 59 اولین دوره مجلس شورای اسلامی افتتاح گردید. در 16مرداد 1358، پس از بمباران جنوب لبنان توسط نیروهای دفاعی اسرائیل، امام خمینی(ره) از مسلمانان جهان خواست تا آخرین جمعه ماه رمضان را به عنوان «روز قدس» انتخاب کنند. سپهبد ولی‌الله قرنی رئیس ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران ، شهید مطهری و شهید مفتح اولین شخصیتهای نظام بودند که توسط گروهک تروریستی فرقان به شهادت رسیدند
 

دانلود فایل با کیفیت بالا

تابلوی 5 –تهدید داخلی، ترور
خطرهای فراروی نظام جمهوری اسلامی دو گونه اند داخلی و خارجی. تهدید ات داخلی به خطرهایی اطلاق می‌شود که ممکن است نظام اسلامی را از درون تهدید کند یا دستکم جلوی رشد آن را بگیرد یا مشکلاتی را در جهت حرکت الهی و انقلابی پدید آورد. در این گزارش نگاهی اجمالی داریم به برخی از گروه‌های تروریستی، و برخی از شاخص‌ترین قربانیان تروریسم در چهار دهه‌ حیات انقلاب اسلامی. در روز ۶ تیر ۱۳۶۰ در حالی‌که آیت الله خامنه‌ای در مسجد ابوذر تهران بعد از نماز ظهر به ایراد سخنرانی و پاسخ به سؤالات حاضران مشغول بود بر اثر انفجار بمبی که در ضبط صوت از سوی تروریستهای منافق کار گذاشته شده بود، بشدت مجروح شد. 7 تیر 1360 در انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی علاوه بر آیت اللّه دکتر بهشتی، تعداد زیادی از وزرای کابینه و نیز نمایندگان مجلس شورای اسلامی به شهادت رسیدند. در 8 شهریور ۱۳۶۰ انفجاری در دفتر نخست وزیری ایران صورت گرفت. در این انفجار محمد علی رجایی رئیس جمهور و محمدجواد باهنر نخست وزیر (در اثر انفجار)، به شهادت رسیدند.امیر سپهبد صیاد شیرازی، جانشین ستاد کل نیروهای مسلح در بامداد بیست و یکم فروردین 1378 به دست عوامل گروهک منافقین در تهران به شهادت رسید.آية الله مدَني تبريزي(دومین شهید محراب) در 21 شهریور ۱۳۶۰ پس از ایراد خطبه‌های نماز جمعه، توسط منافقین ترور شد. آیت‌الله قاضی طباطبایی(اولین شهید محراب): درآبان سال ۱۳۵۸ مصادف با عید قربان، اولین امام جمعه‌ی تبریز پس از نماز مغرب و عشا هنگامی که عازم منزل بود، به شهادت رسید. آيت الله عبدالحسين دستغيب(سومین شهید محراب): د رآذر ۱۳۶۰ یکی از عوامل منافقین هنگام رفتن آیت‌الله دستغیب به نماز جمعه، در پوشش زنی باردار به بهانه‌ داشتن نامه‌ای که می‌خواهد شخصاً به دست او برساند، در کوچه به او نزدیک شد و در یک اقدام انتحاری با انفجار بمبی دست‌ساز ایشان را به شهادت رساند.آية الله محمد صدوقي(چهارمین شهید محراب) آیت‌الله صدوقی ۱۱ تیرماه سال ۱۳۶۱ بعد از نماز جمعه، در حمله‌ای انتحاری توسط یکی از اعضای سازمان منافقین به شهادت رسید. آية الله عطاء الله اشرفي اصفهاني(پنجمین شهیدمحراب) در ۲۳ مهرماه ۱۳۶۱ امام جمعه‌ی کرمانشاه در حالی که برای اقامه‌ی نماز جمعه آماده می‌شد، در مسجد جامع کرمانشاه ترور شد. شهدای دانشمند هسته ای ایران(شهید مصطفی احمدی روشن، شهـیـد مجید شهریاری،شهید مسعودعلی‌محمدی و داریوش رضایی‌نژاد)، سند مظلومیت ایران اسلامی هستند. دانشمندانی که با ویژگی های مشترک، اهداف هماهنگ و تلاش های مستمر در مسیر زنده نگه داشتن چرخه هسته ای کشور گام برداشتند که توسط سرویسهای اطلاعاتی رژیم صهیونیستی و سازمان سیا به شهادت رسیده اند. بدون شک سازمان منافقین بیشترین نقش را در عملیات‌های تروریستی در ایران داشته و شماری از برجسته‌ترین چهره‌های انقلاب را به شهادت رسانده است.گروهک تروریستی «جندالله» به سرکردگی عبدالمالک ریگی که از حمایت‌های سازمان‌های جاسوسی اسرائیل برخوردار بود، در شرق کشور و بخصوص استان سیستان و بلوچستان فعالیت تروریستی داشت. در ادامه داعش را هم باید به این فهرست اضافه کرد.
 

دانلود فایل با کیفیت بالا

تابلوی 6 -تهدید خارجی ،دفاع مقدس
در 31 شهریور 1359 رژیم بعثی عراق ،مرزهای ایران اسلامی را مورد تجاوز قرار داد. در این روز، سه فروند میگ 23 عراق، فرودگاه بین المللی مهرآباد تهران را مورد حمله قرار دادند و بدین ترتیب، جنگ و تجاوز عراق علیه ایران آغاز شد. رژیم متجاوز عراق با بکارگیری ارتش آماده و مجهز خود، در مرحلۀ نخستِ تجاوز به خاک ایران، در مدت حدود یک ماه توانست شهرهای نفت‌شهر، قصرشیرین، مهران، سومار، فکه، بستان، خرمشهر، هویزه، موسیان، نوسود و بیش از ۳۰۰۰ روستا را به تصرف خود درآورد. یکی از صحنه های دردناک و در عین حال نمونه بارز نقض حقوق بشر از سوی رژیم بعثی عراق، حمله های مکرر به مناطق مسکونی ایران است که «جنگ شهر ها» نامیده شده است. پس از ناکامی نظامی، سیاسی و روانی در جبهه های جنگ، سردمداران این رژیم با هدف تحمیل شرایط خود، به کشاندن جنگ به شهر ها و مناطق مسکونی مبادرت ورزیدند. هنگامی كه عراق حمله به ایران را آغاز كرد، شرایط دو كشور با یكدیگر كاملا متفاوت بود؛ با آغاز جنگ، ایران از هرگونه حمایت خارجی بی‌نصیب بود ولی رژیم بعثی عراق با پشتیبانی‌های جهانی وارد جنگ با ایران شده بود و كشورهای مختلف به صدام هواپیما و امكانات راداری و پدافندی می‌دادند و مدرنترین وسایل و تجهیزات را در اختیارش می‌گذاشتند. علاوه بر این كمك‌های نظامی، انواع كمك‌های اقتصادی نیز عراق را پوشش می‌داد. همزمان با تشدید بمباران مناطق مسکونی و شلیک موشک ها، امریکا ناگزیر از دخالت مستقیم شد. ناوهای جنگی فرانسه، انگلیس، امریکا و روسیه به آب های خلیج فارس وارد شدند. امریکا که تنها راه باقیمانده را بین ‏المللی کردن بحران جنگ و درگیر ساختن مستقیم کشورهای دیگر می‏ دانست، جنگ موسوم به جنگ نفتکشها را آغاز کردند. مأموریت نیروهای اعزامی، جلوگیری از صدور نفت ایران و توقف و بازرسی کشتی های تجاری و جلوگیری از صدور کالاهای اساسی به جمهوری اسلامی بود.سلاحهاي شيميايي در طول جنگ ايران و عراق بعنوان يكي از مؤثرترين ابزارهاي بازدارندگي و مقابله و نيز اهرم فشاري در دست رژيم عراق بود كه نتايج وحشتناكي را به بار آورد.یکی از خطراتی که انقلاب نوپای اسلامی را تهدید می کرد، حمله نظامی بود. بنابراین حضرت امام خمینی ره در پنجم آذرماه سال 1358 فرمان تشکیل بسیج مستضعفین را صادر کردند و همگان را به تشکیل ارتش بیست میلیونی فرا خواندند. این نهاد مردمی در تمام صحنه های انقلاب اسلامی به ویژه در طول 8 سال دفاع مقدس ، نقشی تعیین کننده داشته است. رزمندگان اسلام در طول هشت سال دفاع مقدس، بیش از 100 عملیات بزرگ انجام دادند؛ بخشی از این عملیات برای بیرون راندن متجاوزان از خاک ایران بود و تا بهار سال 1361 به طول انجامید و در خرداد ماه سال 1361 با بازپس گیری خرمشهر قسمت عمده مناطق اشغال شده ایران آزاد شد. تعداد کل شهدای رزمندگان اسلام در جنگ تحمیلی عراق بر ایران، طی برخی از آمار 188015 نفر اعلام شده است. در جنگ تحمیلی ۱۷۲۰۵۶ نفر در جبهه ها و ۱۵۹۵۹ نفر در بمباران شهر ها به شهادت رسیدند. جمهوری اسلامی ایران در ۲7 تیر ۱۳۶۷ رسماً به دکوئه‌یار، دبیرکل سازمان ملل متحد اطلاع داد که به منظور جلوگیری از کشتار و برقراری عدالت و استقرار صلح در منطقه و جهان‌، قطعنامه ۵۹۸ را می‌پذیرد. امام خمینی(س) با قبول قطعنامه، موقعیت نظام جمهوری اسلامی را در شرایط بوجود آمده حفظ کرد و پس از هشت سال مبارزه، دشمن را از اشغال حتی یک وجب خاک ایران نا امید کرد. عملیات مرصاد آخرین عملیات رزمی جمهوری اسلامی ایران در جنگ تحمیلی هشت ساله است، با این تفاوت این بار نیروهای دشمن از جنس عراقی نبودند، بلکه نیروهای شبه نظامی موسوم به ارتش آزادی بخش ملی، تحت رهبری مجاهدین خلق، با حمایت دولت عراق به مرزهای ایران حمله کرده بودند. در این عملیات، ۱۶۰۰ تا ۲۰۰۰ تن از نیروهای منافقین به هلاکت رسیدند و حدود هزار تن زخمی شدند که در میان کشته شدگان و اسرا تعداد زیادی از کادرهای سازمان و فرماندهان دیده می‌شدند.

دانلود فایل با کیفیت بالا

تابلوی 7- تحریم ها
یکی از نام آشناترین و پرکاربردترین واژه¬ ها و ابزارهای سیاسی درعرصه مناسبات ایران و غرب به ویژه در چهار دهه اخیر واژه «تحریم» است. آمریکا در سال ۱۹۸۰ تحریم¬ های اقتصادی وسیعی را در واکنش به تسخیرلانه جاسوسی در تهران علیه ایران وضع نمود. دولت آمریکا پس از آنکه تمامی راه‌های سیاسی و نظامی ممکن برای واداشتن ایران به آزادسازی جاسوسانش در تهران را تجربه کرد، حربه تازه‌ای به نام محاصره اقتصادی را علیه جمهوری اسلامی ایران به کار گرفت و در روز اول خرداد ۱۳۵۹ رسما آغاز حصر اقتصادی علیه ایران را اعلام نمود. با پذيرش قطعنامه ي (598) توسط ايران، جنگ تحميلي، رسمي و فيزيكي برضد جمهوري اسلامي پايان يافت، اما حربه ي نرم، جايگزين حربه ي سخت جنگ شد. به موازات تحريم هاي قبلي، سياست اعمال فشار و تحريم برضد ايران تداوم يافت. به دنبال رويداد 11 سپتامبر 2001م. «جورج بوش»، رئيس جمهور وقت آمريكا قانوني را تصويب كرد كه اجازه ي بلوكه ي اموال و دارايي هاي اشخاص حقوقي و حقيقي حامي تروريسم مورد ادعاي آمريكا را ارائه مي كرد. چندي بعد شماري از اشخاص حقيقي و حقوقي در ايران نيز در فهرست تحريم ها قرار گرفتند. پس از 11 سپتامبر و موج جديدي از تحريم ها برضد ايران، ترسيم چهره ي «ايران هسته اي» در صدر تبليغات منفي از جمهوري اسلامي قرار گرفت. به دنبال اين امر كشورهاي غربي در صدد اعمال تحريم هاي گوناگون اقتصادي و تكنولوژيكي برضد ايران برآمدند و با طرح فعاليت هاي هسته اي ايران در شوراي امنيت به مخاصمه با اين كشور پرداختند. وقایع بعد از انتخابات سال 88 و حمایت تمام ‌قد آمریکا و اروپا از آشوب در ایران تا پایان سال 2009 میلادی ادامه دارد، یعنی دقیقا همان زمانی که فتنه با حضور مردم در واقعه نهم دی‌ماه خاتمه می‌یابد و شرایط کشور به حالت عادی باز می‌گردد. رفتارهای غربی‌ها در این ایام به صورت کاملا محسوسی تغییر می‌کند و فاز جدید عملیات این بار در فضای تحریمی علیه ایران را آغاز می‌کنند. برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، توافقی بین المللی بر سر برنامه هسته ای ایران است که در تاریخ 14 ژوئیه 2015 میان ایران و کشورهای گروه 1+5 آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان) در شهر وین صورت گرفت. بر اساس برجام ایران در ازای اجرای تمامی تعهداتش ، از ذیل تحریم های شورای امنیت ، سازمان ملل و اتحادیه اروپا و آمریکا خارج خواهد شد.. دونالد ترامپ رئیس جمهور دولت آمریکا روز 2 نوامبر 2018 رسما از بازگشت «تمام تحریم هایی خبر داد که در قالب برجام لغو شده بودند.
تحریم های جدید واشنگتن بخشهای کشتیرانی، مالی و انرژی ایران را شامل می شود. بر این اساس کشورهایی که واردات نفت از ایران را متوقف نکنند و همچنین شرکت هایی که به داد و ستد به نهادهای تحریم شده ایرانی ادامه بدهند تحریم خواهند شد.

دانلود فایل با کیفیت بالا

تابلوی 8- امام خمینی حقیقت همیشه زنده
امام خمینی، در 30 شهریور ۱۲۸۱ ش در خمین به دنیا آمد. در همان کودکی درس را آغاز کردند و پس از آن به مکتب رفتند. بعد از آن ، تحصیل علوم اسلامی را در محضر دایی و برادرشان آغاز کردند. سال 1339 ه.ق امام خمینی برای تکمیل تحصیلات خود به واسطه حضور آیت‌الله عبدالکریم حائری یزدی به اراک رفتند. همزمان با عزیمت آیت‌الله حائری به قم، امام نیز به قم رفتند و در ۲۵ سالگی سطوح عالیه حوزه را به پایان رسانیدند. پس از آن با شرکت در درس آیت‌الله حائری به درجه اجتهاد نائل آمدند. امام تدریس کتب فلسفی را در حالی که بیش از ۲۷ سال نداشتند، آغاز کردند و در کنار درس فلسفه به تدریس اخلاق و فقه و اصول همت گماردند. در تبعید در شهر نجف با اصرار طلبه‌ها تدریس را آغاز و بهمن‌ماه ۱۳۴۸ درس ولایت فقیه را در ۱۳ جلسه ارائه کردند. سیر تالیفی امام از مسائل عقلی آغاز گردیده و در زمینه اخلاقیات، فقه و اصول ادامه یافته است که برخی از آن‌ها عبارتند از: اسرارالصلوه ،کشف اسرار، شرح حدیث جنود عقل و جهل، آداب‌الصلوه، تحریرالوسیله، حکومت اسلامی یا ولایت فقیه، مبارزه با نفس یا جهاد اکبر. اندکی پس از غائله انجمن‌های ایالتی و ولایتی، شاه برای طرحی با عنوان "انقلاب سفید" اعلام رفراندوم کرد. امام در بیانیه‌ای صریح، آن را مخالف اسلام و قانون اساسی قلمداد کردند. امام در عاشورای سال ۱۳۴۲ در سخنرانی خود به شدّت به شاه و دخالت‌های اسرائیل انتقاد کردند ودر همان شب دستگیر شدند .21 مهرماه ۱۳۴۳ لایحه کاپیتولاسیون در مجلس تصویب شد. به علت سخنرانی بر ضد کاپیتولاسیون امام در ۱۳ آبان‌ماه همان سال دستگیر و به ترکیه و از آنجا به نجف تبعید شدند و نهایت باافزوده شدن فشارهای دولت عراق به پاریس رفتند. امام خمینی در ۱۲ بهمن 1357 به ایران بازگشت و در ۲۲ بهمن نظام سلطنتی رسما شکست خورد. چند ماه بعد در فروردین ۱۳۵۸ شمسی نظام جمهوری اسلامی به رفراندم گذاشته شد و مدتی بعد، قانون اساسی نوشته و به رای گذاشته شد. بر اساس این قانون نیز امام خمینی به عنوان رهبر جمهوری اسلامی معرفی شد. ایشان تا پایان عمر یعنی خرداد ماه ۱۳۶۸ رهبری این نظام را بر عهده داشتند. تثبیت نظام جمهوری اسلامی ایران، مقابله با درگیری‌های داخلی، فرماندهی جنگ در زمان جنگ هشت ساله عراق علیه ایران، پذیرش قطعنامه 598 و اتمام جنگ، و... برخی از مهم‌ترین کارهای امام در طول رهبری به شمار می‌رود. در دی ماه 1367 نامه تاریخی امام خمینی توسط هیأت منتخب ایشان به میخائیل گورباچف آخرین رئیس جمهور شوروی در زمینه مرگ کمونیسم تحویل داده شد. در سال ۱۳۶۷ ش کتابی به نام آیات شیطانی منتشر شد که حاوی توهین‌هایی به پیامبر اسلام (ص) بود. در25 بهمن ماه ۱۳۶۷ امام خمینی طی فتوایی نویسنده آن را مرتد دانسته و حکم اعدام او را صادر کرد. امام خمینی در شامگاه ۱۳ خرداد ۱۳۶۸ش در اثر بیماری سرطان در بیمارستان قلب شهید رجایی تهران درگذشت. در ۱۵ خرداد مراسم وداع با پیکر او در مصلای بزرگ تهران برگزار شد.آیت الله سید محمدرضا گلپایگانی، نماز میت را بر پیکر او اقامه کرد و در ۱۶ خرداد با حضور حدود ۱۰ میلیون نفر، تشییع و در بهشت زهرای تهران دفن شد.مراسم تشییع جنازه او پرجمعیت‌‌ترین تشییع جنازه در تاریخ شمرده شده است. امام خمینی حقیقتی است جاودانه که بر تارک دنیای معاصر می‌درخشد و مظهر ‏‎ ‎‏انسان کاملی است که در اسلام پرورش یافته است.‏ ایشان دارای خصوصیات منحصر به فردی از جمله: تقوا، زهد، شجاعت، ساده زیستی، مردمداری ،تهذیب ‏‎ ‎‏نفس، آزادگی و عشق به خدا، جاذبه و دافعه، غیرت دینی، عفو، تواضع و صبر و ‏‎ ‎‏بردباری بودند.‏
 

دانلود فایل با کیفیت بالا

تابلوی 9-رهبری انقلاب
حضرت آیت الله سید على خامنه اى در روز 24 تیرماه 1318 در مشهد مقدس چشم به دنیا گشود. از 4 سالگی در مکتب خانه شروع به تحصیل کرد. سپس به مدرسه ابتدایی رفت و بعد از پایان تحصیلات ابتدایی وارد حوزه علمیه شد. ایشان تحصیلات حوزوی خود را در حوزه‌های علمیه مشهد، نجف و قم فرا گرفت. نقطه ی آغازین ورود به فعالیتهای سیاسی، دیدار او با سیدمجتبی نواب صفوی در مشهد بود که به بیان خود او اولین بارقه‌های انقلابی را در وی پدید آورد.نخستین دیدار وی با روح‌الله خمینی در سال 1336ش صورت گرفت. آشنایی و دیدار با امام خمینی ، باعث تقویت روحیه انقلابی او شد. او در راستای اهدافِ نهضت امام خمینی، به فعالیت‌های ضد حکومت پهلوی ادامه داد و در جریان این مبارزات، شش بار توسط حکومت پهلوی بازداشت شد. در سال 1356 به مدت سه سال به ایرانشهر تبعید شد. پس از پیروزی انقلاب در پستهای معاونت وزارت دفاع ، سرپرستی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ، دبیر کلی حزب جمهوری اسلامی ، امامت جمعه تهران و نمایندگی مجلس شورای اسلامی به فعالیتهای خود ادامه .آیت‌الله خامنه‌ای از نخستین ساعات آغاز جنگ ایران و عراق، در تدبیر مسائل جنگ بصورت فعالانه به ایفای نقش پرداخت. به دنبال شهادت محمد على رجایى دومّین رئیس جمهور ایران، آیت الله خامنه اى در مهر ماه 1360 با کسب بیش از شانزده میلیون رأى مردمى و حکم تنفیذ امام خمینى (قدس سره) به مقام ریاست جمهورى ایران اسلامى برگزیده شدند. همچنین از سال 1364 تا 1368 براى دوّمین بار به این مقام و مسؤولیت انتخاب شدند. پس از رحلت رهبر کبیرانقلاب امام خمینى در روز چهاردهم خرداد توسط مجلس خبرگان برای رهبری انقلاب اسلامی انتخاب شدند. برخی از مفاهیم شاخص در اندیشه مقام معظم رهبری عبارتند از: 1 - اعتماد به جوانان: سازش با آمریکا مشکلات کشور را حل نمی کند، مشکلات ما را خودمان باید حل کنیم؛ مشکلات ما را شما جوانها باید حل کنید
2- توسعه علمی: امروز یكی از نیازهای اساسی و درجه‌ی یك كشور، نیاز علمی است 3 - امت واحد اسلامی: امروز اتحاد اسلامى، برادرى اسلامى، همبستگى اسلامى، یکى از لازمترین و واجبترین وظایف همه ى جوامع اسلامى است و بایستى همه به این وظیفه ملتزم باشیم
4 - تهاجم فرهنگی : عزیزان من! امروز تهاجم فرهنگی با استفاده از ابزارها و فناوریهای جدید ارتباطی خیلی جدی است 5 - اقتصاد مقاومتی: یک مسئله‌ی مهمّی که امروز مطرح است، مسئله‌ی اقتصاد است؛ خب برای اصلاح اقتصاد کشور چه‌کار باید کرد؟ یک راه تکیه‌ی به مردم است؛ یعنی اقتصاد مقاومتی
6 - مردم‌سالاری دینی: یعنی مردم را در همه‌ی امور زندگی، صاحب رأی و صاحب تدبیر و صاحب تصمیم قرار دادن 7 - سبک زندگی اسلامی: در باب سبک زندگی دو سه سال قبل از این مفصّل صحبت کردم؛ سبک زندگی از معماری، از زندگی شهری، از زیستِ انسانی، از پیوندهای اجتماعی تا همه‌ی مسائل گوناگون را شامل می شود
 

دانلود فایل با کیفیت بالا

تابلوی 10 –نامه ای به جوانان
نامه‌های مقام معظم رهبری به جوانان جهان غرب، نامه‌هایی سرگشاده ای هستند که از سوی آیت الله خامنه‌ای خطاب به جوانان جهان غرب و به‌طور خاص جوانان اروپا و آمریکای شمالی فرستاده شده‌است. انتشار دو نامه ایشان به جوانان اروپا و آمریکای شمالی گرچه با تلاش رسانه‌های غربی برای بایکوت خبری آن همراه شد اما این دو نامه بازتاب‌های مختلفی در بین چهره‌های دانشگاهی کشورهای غربی به‌دنبال داشت و مورد استقبال قرار گرفت. نامه اول با عنوان « خطاب به جوانان اروپا و آمریکای شمالی ، در روز پنجشنبه 2 بهمن 1393 به 4 زبان منتشر گردید.در این نامه مقام معظم رهبری جوانان را مخاطب قرار می دهند : «من شما جوانان را مخاطب خود قرار می دهم؛ نه به این علّت که پدران و مادران شما را ندیده می‌انگارم، بلکه به این سبب که آینده‌ی ملّت و سرزمینتان را در دستان شما می بینم و نیز حسّ حقیقت‌جویی را در قلبهای شما زنده‌تر و هوشیارتر می‌یابم.» و موضوع اصلی نامه خود را اسلام می نامند: « سخن من با شما درباره‌ی اسلام است و به‌طور خاص، درباره‌ی تصویر و چهره‌ای که از اسلام به شما ارائه می گردد.» ایشان انگیزه‌های سیاه‌نمای گسترده علیه اسلام را به صورت جامع و آشکار بیان می نمایند.و از جوانان می خواهند که به شناخت مستقیم و بی‌واسطه اسلام از طریق قرآن و زندگی پیامبر بزرگ آن (صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌و‌سلّم) بپردازند. نامه دوم با عنوان «به عموم جوانان در کشورهای غربی»، در روز یکشنبه 8 آذر 1394 به 9 زبان منتشر شد. مقام معظم رهبری در این نامه به دنبال حملات تروریستی فرانسه به تبیین سیاست‌های متناقض آمریکا و غرب در قبال تروریسم، تهاجم‌های نظامی به جهان اسلام، محکوم کردن حمله تروریستی پاریس، خون‌ریزی در فلسطین و خشونت داعش درعراق و سوریه، لزوم مقابله با اندیشه خشونت زا، پرداخته اند و تروریسم را درد مشترک جهان اسلام و غرب می نامند .
 

دانلود فایل با کیفیت بالا

تابلوی 11- دستاورهای علمی
یکی از اهداف راهبردی دشمنان در جنگ نرم علیه انقلاب و جمهوری اسلامی، ایجاد یأس و ناامیدی در جامعه و به‌ویژه در نسل جوان نسبت به آینده از طریق سیاه‌نمایی، بزرگ کردن مشکلات، زیر سؤال بردن و یا کم‌ارزش جلوه دادن دستاوردهای انقلاب و ناکارآمد نشان دادن نظام دینی است. دشمنان تلاش می‌کنند تا از طریق قدرت رسانه‌ای خود، جلوی درک واقعیات انقلاب اسلامی و دستاوردهای ارزشمند جمهوری اسلامی از سوی جوانان ایرانی را گرفته و در پشتوانه‌های مردمی انقلاب و نظام جمهوری اسلامی خلل وارد سازند. در چنین شرایطی، اهمیت تبیین دستاوردهای انقلاب و جمهوری اسلامی به‌عنوان یک وظیفه آشکار می‌گردد. دستیابی به دانش فناوری فضایی یکی از دستاوردهای کشور در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی است که حتی با وجود فاصله زیاد با صنعت 50 ساله فضایی جهان، ایران موفق شده است در میان 10 کشور صاحب چرخه کامل فناوری ماهواره، جای گیرد. آنچه آشکار است تلاش محققان و پژوهشگران صنعت هوا - فضا در بومی سازی فنآوری های فضایی کشور است. جمهوری اسلامی اکنون کشوری هسته‌ای شده و عملاً عضو باشگاه هسته‌ای جهان است. به‌‌رغم همه تحریم‌ها و تهدیدها، ایران با تلاش‌ها و مجاهدت‌های جوانان و متخصصین خود، به چرخه کامل سوخت‌ هسته‌ای (غنی‌سازی) دست یافته است. انرژی هسته‌ای در عرصه‌های مختلف پزشکی، دامپزشکی، صنعت، کشاورزی، تولید برق و ... کاربرد دارد. ایران چهاردهمین کشور در علوم و فیزیکی هسته‌ای در سال ۲۰۱۶ است و جزو ۱۳ کشور دارنده چرخه کامل سوخت هسته‌ای است که اکتشاف اورانیوم، استخراج، تولید کیک زرد و تبدیل آن به گاز UF۶ در حوزه تولید سوخت و مجتمع‌های سوخت در آن صورت می‌گیرد. ایران جزو ۱۴ کشوری است که توانایی غنی‎سازی اورانیوم دارند. جمهوری اسلامی ایران با خودکفایی در صنعت سدسازی و دست یابی به فن آوری های نوین و پیچیده در این امر، به یک شاخص مهم و اساسی برای توسعه یافتگی دست پیدا نموده است و تمامی مراحل مطالعه، طراحی، نظارت، ساخت، مدیریت و بهره‌برداری از سدهای مخزنی به دست توانای مهندسین کشور صورت می گیرد.توانمندی ایران در صنعت سدسازی با استفاده از فناوری های روز جهان در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی، کشورمان را به یکی از سه کشور پیشروی جهان در این عرصه پس از کشورهای چین و ترکیه تبدیل کرده است.دستاوردهای ارزشمند در حوزه نانو، لیزر و ... از دیگر آثار پیشرفت‌های علمی و فناوری ایران بعد از انقلاب است. علم نانو تحولات بزرگی را در جهان ایجاد کرده و در ایران این نوع علم از جایگاه و موقعیت خوبی برخوردار شده است. در زمینه فناوری و تحقیقات سلول های بنیادی ایران جزوء ۱۰ کشور برتر جهان محسوب می شود و محققان ایرانی توانسته اند پیشرفت های خوبی را در این زمینه داشته باشند. آن ها توانسته اند از سلول های بنیادی حتی در پیوندهای مغز و استخوان، پوست و ترمیم بافت آسیب دیده قلب استفاده کنند. ‎.‎‏ هم اکنون سلول های بنیادین جنینی و علم شبیه سازی نیز در کشور به دانشی بومی تبدیل شده است و شبیه سازی حیواناتی چون بز، گوسفند و گوساله در سال های اخیر باعث شده تا ایران در زمینه سلول های بنیادی در جمع کشورهای مطرح در این زمینه قرار گیرد.
روند توسعه صنایع نفت، گاز و پتروشیمی کشور با وجود شرایط سخت تحریم های چند لایه و پیچیده سال های اخیر ، نه تنها متوقف نشد بلکه کارشناسان و متخصصان این صنایع توانستند با وجود عدم همکاری شرکت های خارجی به موفقیت های قابل توجهی در بخش های مختلف این صنایع برسند

 

دانلود فایل با کیفیت بالا

تابلوی 12- دستاورهای سیاسی
در عرصه سیاست از پنج منظر می‌توان به جمهوری اسلامی توجه داشت که سرنگونی نظام پادشاهی، حاکمیت تفکر اسلام ناب محمدی در کشور بر پایه ولایت‌فقیه، ارتقای مشارکت سیاسی و حضور فعال مردم در سرنوشت خویش، به دست آوردن استقلال و آزادی و بیداری اسلامی مناظری هستند که از زاویه دید آنها می‌توان به انقلاب اسلامی نگریست. امام خمینی ( ره) پس از سقوط رژیم شاهنشاهی در اولین پیام خود به ملت شریف ایران فرمودند : من به این پیروزی که برای ملت ایران پیدا شده است تبریک می گویم. یک شاهنشاهی ظالم دو هزار و پانصد ساله را شما ملت ایران، با مشت و با همتی بزرگ و ایمانی راسخ سرنگون کردید. امام خمینی (ره) در ادامه ی قیام خود؛ تنها به مبارزه با حکومتهای غاصب و ضد اسلامی اکتفا نکرد بلکه به منظور ایجاد حاکمیت الهی بر اساس موازین اسلام ( در عمل ) اصل مقدس ولایت فقیه را مطرح و زمام امور جامعه اسلامی را خود در دست گرفت و رهبری سیاسی مذهبی را عینیت بخشید . مهم‌ترین کار اصولی‌ای که انقلاب کرده است، تبدیل نظام طاغوت‌سالار به نظام مردم‌سالار است؛ این مهم‌ترین کاری است که انقلاب کرده است؛ آن هم با الهام از تعالیم اسلامی، نه با مکتبهای این نظریه‌پرداز و آن نظریه‌پرداز و نقصها و معارضاتی که در حرفهایشان هست؛ نه، با الهام از اسلام، با الهام از قرآن. جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی، نظام الهی را معنا کرد به نظام مردم‌سالاری دینی؛ جمهوری اسلامی یعنی این؛ تبدیل کرد نظام طاغوتی را به نظام مردم‌سالار؛ این مهم‌ترین کار است.
از اصول مسلم و خدشه ناپذیر حاکم بر سیاست خارجی که در قانون اساسی جمهوری اسلامی به آن تصریح شده، اصل «نه شرقی نه غربی» است امام راحل(ره) درباره ی این سیاست می فرمایند: اين كشور ما كه قيام كرد، از اول هم كه قيام كرد، جمهورى اسلامى و استقلال كامل و «نه شرقى و نه غربى» را اعلام به دنيا كرد و از اول اعلام كرد به دنيا كه ما نه تحت حمايت امريكا و نه تحت حمايت شوروى و نه تحت حمايت هيچ قدرتى نيستيم. این را نباید فراموش کرد که به توفیق الهی و به فضل الهی، جریان مقاومت در مقابل ظلم و زور، امروز در دنیا وجود دارد، متّکی به نام خدا و به اسلام. منطقه‌ی ما یک نمونه‌ی از آن است. امروز در منطقه‌ی ما روحیه‌ی بیداری اسلامی بر بسیاری از ملّتها و کشورها حاکم است. اینکه شما ملاحظه میکنید قدرتمندان مستکبر دنیا، در رأس آنها آمریکای جنایت‌کار -شیطان بزرگ- نسبت به این منطقه حسّاس هستند، به‌خاطر این است که در این منطقه روحیه‌ی گرایش به اسلام و اقبال به اسلام و بیداری اسلامی به‌طور واضح به چشم میخورد.

دانلود فایل با کیفیت بالا

تابلوی 13- دستاورهای صنایع نظامی
پس از پیروزی انقلاب اسلامی گسترش روزافزون تحریم ¬های مختلف از سوی دشمنان انقلاب اسلامی؛ متخصصان دلسوز و جوان اين کشور را واداشت تا کمر همت در بی نیازی کشور از قدرت¬ های جهانی ببندند و در این راه دستاوردهای گوناگونی را در حوزه ¬های مختلف از جمله صنعت دفاعي و نظامي کشور رقم بزنند.
نمونه هاي زير تنها بخشي کوچک از پيشرفت هاي خيره کننده ايران در صنعت نظامي و دفاعي کشور پس از انقلاب اسلامي است و اين پيشرفت ها در حالي بدست آمده که تا پيش از انقلاب اسلامي نيروهاي مسلح ايران در بعد تجهيزات و آموزش کاملا وابسته به غرب بودند.
- ساخت انواع سلاح ها و تجهیزات نظامی از جمله: ساخت انواع هواپیما و جت های جنگنده مافوق صوت رادارگریز (مانند؛ صاعقه و آذرخش)، آموزشی (مانند؛ پرستو، درنا، سیمرغ، شفق، تندر)
- خودکفایی در تولید و ساخت انواع هواپیماهای بدون سرنشین مدرن
- ساخت انواع بالگرد (مانند، بالگردهای شاهد، شباویز ۲۰۷۵ و۲۰۶۱ و بالگرد ضد تانک ۲۰۹۱) و تعمیر انواع هواپیما و بالگرد با کسب رتبه پنجم جهانی بخشی از دستاوردهای صنعت هوایی است.
- پیشرفت ایران در زمینه ساخت و تولید انواع موشکهای بالستیک، دور برد زمین به زمین، زمین به هوا و انواع موشک های دریایی (مانند: موشک ماهواره بر سفیر، شهاب، سجیل، موشک کروز) بقدری شگفت انگیز بوده، ایران را در ردیف معدود کشورهای دارنده تکنولوژی ساخت موشک های فوق دقیق سطح به سطح قرار داده است.
- ساخت انواع رادار با بُرد بیش از یک هزار کیلومتر و پرتاب چندین ماهواره با سرنشین و بدون سرنشین به فضا از جمله مواردی هستند که کسب رتبه هفتم جهان در سامانه کامل پرتاب ماهواره و رتبه دوازدهم جهان در طراحی و ساخت ماهواره را برای یازدهمین عضو باشگاه فضایی جهان یعنی ایران به ارمغان آورده است.
- ساخت زیر دریایی، ساخت و تعمیر انواع ناو و ناوچه ساخت هاورگرافت (قایقهای دوزیست) ساخت انواع قایقهای تندرو و قایق پرنده
- ساخت و تعمیر انواع زره پوش و تانک
- خودکفایی در ساخت انواع تجهیزات و سلاحهای سبک، نیمه سنگین و سنگین مانند: انواع خمپاره انداز و توپهای مدرن، انواع سامانه‌ها و سلاحهای پدافند ضد هوایی و مهمات سبک و سنگین.
- توسعه صنایع مخابراتی و ساخت انواع بی سیم و تقویت و توسعه صنایع اپتیک و ساخت انواع دوربین های معمولی و دید در شب و صدور برخی از این محصولات به ۳۲ کشور جهان.
اين موارد از دستاوردهای صنایع نظامی محسوب می شوند که قبل از انقلاب اسلامی، تولید آنها در کشو ر سابقه‌ نداشته و مهمتر اینکه بخش قابل توجهی از آنها، صرفاً در انحصار تعداد معدودی از کشورها پیشرفته جهان قرار داشته است