گزارش همایش «اسلام در اروپا؛ چشم اندازها و چالشها»

به گزارش گروه خبری سایت موسسه – موسسه الحکمه وابسته به جامعه المصطفی العالمیه در نظر دارد همایشی تحت عنوان «اسلام در اروپا؛ چشم اندازها و چالشها» برگزار کند که فراخوان آن قبلا تهیه و ثبت نام از متقاضیان انجام شده بود.

همان طور که می دانیم با وجود چالشهای مختلف در برابر حضور مسلمانان در اروپا، اسلام به عنوان دین دوم در اروپا شناخته می‏شود. مسئله اسلام در اروپا، و ابعاد مختلف آن در سالهای اخیر سخت مورد بحث است. مسئله مهاجران، اسلام هراسی، استشراق و اسلام شناسی اروپائیان، همزیستی مسلمانان و اروپائیان، حضور مساجد و مراکز دینی مسلمانان در اروپا، حرکتهای افراطی مسلمانان در اروپا، گسترش اسلام در بین اروپائیان، حقوق اقلیتها، خدمات مسلمانان به اروپا، و موضوعات مرتبط از جمله مسائلی است که در این حوزه مورد بحث است.

موسسه الحکمه که مسئولیت برگزاری دوره های کوتاه مدت و فرصتهای مطالعاتی جامعه المصطفی را بر عهده دارد با هدف پاسخگویی به برخی مسائل مرتبط همایشی را با عنوان فوق برگزار می‏کند که هدف آن گردهم آمدن اساتید و پژوهشگران این حوزه و بحث و گفتگوی علمی درباره ابعاد مختلف آن است. برای این هدف موسسه با پیشنهاد معاونت پژوهش المصطفی این موضوع را در دستور کار خود قرار داده و همایشی با این عنوان را در تراز علمی پژوهشی تعریف نمود.

این همایش در چهار محور اصلی ۱٫ ظرفیتهای اسلام در تعامل با اروپا؛ ۲٫ چشم اندازها و چالشهای روبرو در روابط اسلام و اروپا؛ ۳٫ ظرفیت اروپا در تعامل با اسلام و مسلمانان؛ ۴٫ تاریخ تعامل اسلام و اروپا

با توجه به اهداف و رسالت موسسه الحکمه این کنفرانس با تاکید بر حضور میهمانان خارجی هدفگذاری شد، و پس از اعلان فراخوان بسیاری از علاقمندان و پژوهشگران برای شرکت در این کنفرانس اعلان آمادگی کردند.

زبان این همایش به زبان انگلیسی خواهد بود و اساتیدی از کشورهای انگلستان، کرواسی، جمهوروی چک، کانادا، ایتالیا و هلند و چندین تن از پژوهشگران ایرانی برای شرکت در آن اعلام آمادگی کرده اند.

از بین حدود ۱۵ چکیده خارجی رسیده به دبیرخانه همایش حدود ۱۲ مقاله انتخاب و پذیرفته شدند و از سوی موسسه دعوت شدند.

در بین شرکت کنندگان اساتید مشهوری مانند: دکتر رابرت گلیو استاد اسلام شناسی دانشگاه اگستر و دکتر اندرو نیومن استاد اسلام شناسی دانشگاه ادینبورگ از کشور انگلیس، دکتر جوزف ایلول استاد دانشگاه رم، دکتر ودران ابوچینا استاد دانشگاه کرواسی، و آقایان دکتر دانیل کرژیک، دکتر جاروسلاو فرانک و پیتر پلیکان از کشور جمهوری چک بعلاوه چندین تن از اساتید از دانشگاههای مختلف جمهوری چک و هلند به ارائه مقالات خواهند پرداخت.

نحوه برگزاری این همایش به دو بخش صبح و بعد از ظهر برنامه ریزی شده است در نوبت صبح برنامه به صورت مشترک و سخنرانی اساتید برتر ایرانی و خارجی و در بعد از ظهر در دو پنل جداگانه اساتید به ارائه مقاله های خود خواهند پرداخت.

شایان ذکر است زمان همایش تاریخ ۱۸/۱۱/۱۳۹۶  و مکان آن سالن عارف حسینی مدرسه آموزش عالی امام خمینی (ره) اعلام شده است.